خلاقیت در کسب و کار را با ایده ها و نوآوری های جدید انجام بدهید

خلاقیت در کسب و کار را با ایده ها و نوآوری های جدید انجام بدهید

چند وقت پیش به همراه یکی از دوستان، در یکی از جلسات آموزش خلاقیت شرکت کرده بودم که خلاقیت در کسب و کار هم بخشی از آموزش آنها بود. استاد کلاس با آب و تاب خاصی در مورد این که چگونه خلاق باشیم یا نحوه به کارگیری خلاقیت در بخش‌های مختلف زندگی توضیح می‌داد. با این حال، تمام طول کلاس این سؤال در ذهن من شکل گرفته بود که آیا خلاقیت یک موضوع مادرزادی است یا هر کسی می‌تواند به این موضوع دسترسی داشته باشد؟

خلاقیت در کسب و کار واقعیت دارد؟

قبل از هر چیزی باید ببینیم که آیا اصلاً خلاقیت در کسب و کار وجود دارد؟ خلاقیت از لحاظ معنی، دنیایی از اصطلاحات مختلف است.

 

1- برخی آن را نوآوری معرفی می‌کنند

2- برخی آن را نوآرایی می‌دانند

3- برخی آن را متفاوت بودن می‌دانند

اما شاید بهتر باشد دیدگاه خود را نسبت به خلاقیت تغییر دهیم. خلاقیت یعنی انجام دادن یک موضوع یا یک کار متفاوت از دیگران. حالا ممکن است این تفاوت به دلیل استفاده از یک ابزار جدید، استفاده از یک روش جدید یا استفاده از شیوه‌ای متفاوت باشد.

با این تفاسیر می‌توانیم ادعا کنیم که خلاقیت در کسب و کار واقعیت دارد و یکی از اصلی‌ترین عوامل موفقیت است. در مطالب قبل گفتیم که مزیت رقابتی باعث می‌شود که شما نسبت به رقبا یک امتیاز داشته باشید. از طرفی مزیت رقابتی یعنی چیزی که شما دارید و دیگران از آن بی بهره‌اند. بنابراین باید خلاقیت داشته باشید تا بتوانید به مزیت رقابتی برسید. مثلاً، شما به عنوان یک آرایشگر:

1- ممکن است از آتش برای کوتاه کردن موی دیگران استفاده کنید!

2- ممکن است چاقوی قصابی به کار ببرید!

3- یا حتی ممکن است از پیش استفاده کنید!

مهم این است که نسبت به روال موجود متفاوت باشید و رضایت مشتری را در نظر بگیرید.

خلاقیت در کسب و کار

چگونه خلاق باشیم؟

در یکی از جلسات آموزش خلاقیت از این استاد عزیز پرسیدم که چگونه خلاق باشیم؟ با وجود این که راهکارهایی در مورد مطالعه کتاب‌های مختلف، حل تست و سؤالات ذهنی و در نهایت پرسش و پاسخ بهم پیشنهاد داد، اما در نهایت به این نتیجه رسیدیم که برای خلاقیت باید استعداد ذاتی و مادرزادی هم داشته باشیم. اما در اینجا ما می‌خواهیم ببینیم که به دست آوردن خلاقیت در کسب و کار به چه صورت است؟

گام اول؛ مطالعه

خاصیت ذهنی انسان این است که بدون داشتن اطلاعات در مورد یک موضوع خاص، توانایی تحلیل آن را ندارد. این یعنی ما بدون داشتن اطلاعات در مورد کامپیوتر، به هیچ وجه نمی‌توانیم پیشنهاد تغییر یا بهبود در رم یا گرافیک آن بدهیم. این یک واقعیت تلخ است و انسان‌ها برای صحبت کردن و تحلیل کردن یک موضوع خاص نیاز به اطلاعات در مورد آن دارند. پس یک انسان خلاق در وهله اول در مورد یک موضوع خاص اطلاعات کامل و دقیقی دارد.

گام دوم؛ گزینش

در گام دوم باید توانایی محدود کردن اطلاعات به یک بخش خاص را داشته باشیم. برگردیم به مثال کامپیوتر! اگر کیس کامپیوتر را در نظر بگیریم، فقط بخش کوچکی از آن به رم و گرافیک مربوط است. پس ما می‌توانیم از بخش صوتی سایر ابزارهای جانبی مانند نمایشگر چشم‌پوشی کنیم و اطلاعات خود را فقط به رم و گرافیک محدود کنیم. انسان‌های خلاق و نوآور می‌توانند ذهن خود را به طور ویژه بر روی یک بخش خاص متمرکز نگه دارند.

گام سوم؛ آنالیز

در گام سوم باید توانایی تجزیه و تحلیل داشته باشیم. همه ما در طول دانشگاه دو یا سه واحد مبانی برنامه نویسی و کامپیوتر را خوانده‌ایم. اما تنها درصد بسیار کمی از ما می‌توانند تحلیل مناسبی داشته باشند. این نشان دهنده محدود بودن آشنایی ماست. اما وقتی که اطلاعات ما در یک حوزه خاص بالا باشد، راحت‌تر آنالیز می‌کنیم. اگر هدف ما خلاقیت در کسب و کار باشد، باید آنالیز و تحلیل خود را بر مبنای شناختی که در دو مرحله قبل به دست آورده‌ایم انجام دهیم.

ایده پردازی در کسب و کار

گام چهارم؛ ایده یابی

حالا باید به یک ایده مشخص برسیم. ما در گام اول طرح پازل را مشخص کردیم. در گام دوم قطعات پازل را تعیین کردیم. در گام سوم نحوه چیدن آنها در کنار یکدیگر را بررسی کردیم و حالا باید آنها را در کنار هم قرار دهیم تا به یک شکل واحد برسیم. در مورد کسب و کار خلاقانه و نوآورانه هم به همین شکل است. اطلاعات مربوط به حوزه‌های مختلف را می‌گیرید و به یک ایده متفاوت، نسبت به چیزی که هست، می‌رسید.

خلاقیت در کسب و کار در گام‌های مختلف

حالا برگردیم به بحث اصلی و مسئله خلاقیت در کسب و کار و ایده‌های خلاقانه در کار. حالا اگر تعاریف نوآوری، نوآرایی یا هر شکل دیگری را برای خلاقیت در نظر بگیریم، ما باید در گام‌های مختلف کسب و کار خود از آن استفاده کنیم تا به نوعی در هر مرحله یک مزیت رقابتی خاص داشته باشیم.

ایده‌های خلاقانه کسب و کار

ایده خلاقانه اولین و مهمترین اصل در خلاقیت و نوآوری در کسب و کار است. در حقیقت این ایده به عنوان شالوده و فونداسیون کسب و کار شما شکل می‌گیرد و هرچه محکم‌تر و مطمئن‌تر باشد، مطمئناً نتیجه کار هم برای شما مناسب‌تر خواهد بود. فرض بگیرید که ما به دنبال راه اندازی یک کسب و کار اینترنتی هستیم. تا جایی که من اطلاع دارم، رقابت در این حوزه بسیار شدید شده و تقریباً همه حوزه‌های آن پوشش داده شده‌اند. اما گاهی می‌توان یک روش جدید در انجام آن به وجود آورد و این همان تعریف است که ما از خلاقیت در کسب و کار اینترنتی داریم.

نوشتن بیزینس پلن خلاقانه

اگر گام اول را محکم برداشته باشیم، در این مرحله کار ما بسیار ساده‌تر است. تعریف بیزینس پلن، یعنی نوشتن روند کسب و کار بر مبنای حقایق موجود و برنامه ریزی برای آینده. در مرحله قبل مشخص کردیم که باید چه کاری انجام دهیم و از چه روش متفاوتی استفاده کنیم. حالا در یک طرح کسب و کار خلاقانه باز هم باید این خلاقیت را حفظ کنیم و در آن به شکل مشخص تعیین کنیم که قرار است در هر مرحله چه تفاوتی نسبت به رقبا داشته باشیم.

تولید خلاقانه

خلاقیت در کسب و کار را از دو مرحله اول رد کردیم و حالا باید به مرحله تولید برسیم. ما به دنبال یک محصول متفاوت هستیم، پس طبیعتاً باید روند تولید آن هم متفاوت باشد. شاید تولید ما یک فلاسک چای باشد، اما قرار است در این فلاسک‌چای تغییراتی به وجود بیاوریم که سایر رقبای ما برای آن برنامه خاصی نداشتند. ممکن است از یک پلیمر خاص اختراعی استفاده کنیم، ممکن است لوله فلاسک را در وسط آن قرار دهیم! یا حتی ممکن است یک قسمت برای اضافه کردن اسانس برای آن نصب کنیم! در هر صورت باید محصول نهایی ما نسبت به محصولات موجود در بازار متفاوت و خلاقانه باشد.

مدیریت در کسب و کار

فروش خلاقانه

بله درست فهمیدید! خلاقیت در کسب و کار شامل مرحله فروش هم می‌شود. قرار نیست که همه ما یک مغازه در پاساژ یا در دور میدان داشته باشیم و فروش دستی را امتحان کنیم. محصول ما تعیین می‌کند که روش فروش به چه صورت باشد. برخی از تولیدات نیاز به فروش فیزیکی دارند و برخی نیز باید به صورت اینترنتی فروخته شوند. حتی ممکن است شما این خلاقیت را به خرج دهید و به صورت ترکیبی از روشهای مختلف استفاده کنید. چیزی که اهمیت دارد این است که آمار فروش شما نسبت به رقبا بهتر و اقتصادی‌تر باشد.

خلاقیت در مدیریت کسب و کار

در مطلب مربوط به موفقیت کسب و کار جدید اشاره کردیم که مدیریت شما می‌تواند بسیار مهم و حیاتی باشد. اگرچه خلاقانه بودن این ایده یا حتی یک محصول خلاقانه در موفقیت شما نقشی غیرقابل انکار دارد، اما گاهی این روش مدیریت هم در موفقیت تعیین کننده است. این که شما مسیرهای مختلفی برای آموزش پرسنل خود داشته باشید یا روش‌های متفاوتی را برای ارتباط بهتر کارکنان با یکدیگر فراهم کنید، نشان دهنده مدیریت خلاقانه است. یک مدیر خلاق می‌داند که در چه زمانی باید روند کسب و کار خود را تغییر دهد و از چه زمانی به دنبال استفاده از ایده‌های خلاقانه بگردد.

 

نظرات 1

مهمان - م . فراهانی on یکشنبه, 24 شهریور 1398 13:05

خلاقیت برای کسب و کار رو میشه از تیم هم سایت یاد بگیریم.
به نظر من وقتی یک کار خلاق هست که بتونند توانایی انجام همون کار رو انجام بدهند.
مثله هم سایت. ممممممممنون

خلاقیت برای کسب و کار رو میشه از تیم هم سایت یاد بگیریم. به نظر من وقتی یک کار خلاق هست که بتونند توانایی انجام همون کار رو انجام بدهند. مثله هم سایت. ممممممممنون
مهمان
دوشنبه, 31 شهریور 1399

Captcha Image

شرکت هم سایت | توسعه کسب و کار اینترنتی

آشنایی با تیم هم سایت

آژانس دیجیتال مارکتینگ هم سایت، با یک تیم مجرب و با تجربه چندین ساله در حوزه طراحی سایت، سئو و بهینه سازی موتورهای جستجوگر و بازاریابی اینترنتی، پیشرو در رشد و توسعه کسب و کارهای اینترنتی می باشد. تیم هم سایت با برگزاری کمپین های دیجیتال مارکتینگ همیشه ارائه دهنده راهکار های بازاریابی اینترنتی با استاندارد های روز دنیا به هزاران مشتری می باشد، که حاصل آن هزاران مشتری وفادار در سرتاسر ایران بوده است.

بازدید سایتتان را چندین برابر کنید

افزایش ترافیک سایت تا 300 برابر

هم سایت | توسعه و رشد کسب و کار اینترنتی

راه حل برای انتخاب کلمات کلیدی هدفارائه راهکار بهینه سازی و سئو حرفه ایراهکار تولید محتوای قوی و استراتژیکارائه استراتژی موثر درج رپورتاژ آگهی

شماره همراه
ورودی نامعتبر

آدرس سایت
ورودی نامعتبر

خدمات هم سایت

نصب تضمینی اپلیکیشن موبایل

ارسال پوش نوتیفیکیشن تبلیغاتی

تبلیغات در تلگرام

تبلیغات در اینستاگرام

رپورتاژ آگهی

تبلیغات در گوگل ادوردز

تبلیغات اینترنتی

تبلیغات کلیکی

تبلیغات بنری

تبلیغات همسان

طراحی سایت

سئو سایت و بهینه سازی

بازاریابی اینترنتی

طراحی لوگو و آرم

طراحی بنر

طراحی کاتالوگ و بروشور و پوستر

ساخت موشن گرافیک

تولید محتوا سایت

افزایش ممبر تلگرام

افزایش فالوور اینستاگرام

 

یک فرصت طلایی در هم سایت

تنها با ثبت شماره تماس خودتان همین الان، 30 درصد کد تخفیف برای استفاده از همه‌ی خدمات هم سایت و یک تماس رایگان با کارشناسان هم سایت را هدیه بگیر.

شرکت هم سایت | توسعه کسب و کار اینترنتی
شماره تماس

مثال: ۰٩١٢٣۴۵۶٧٨٩

کمپین دیجیتال مارکتینگ

هدفمند و نتیجه گرا تبلیغ کنید

هم سایت | توسعه و رشد کسب و کار اینترنتی

راه حل مناسب برای نرخ تبدیل بیشتر استراتژی هدفمند برای صفحه فرود استفاده از راه حل های نوین تبلیغاتی بررسی، تحقیق و رقیب شناسی اصولی

شماره همراه
ورودی نامعتبر

با ما در ارتباط باشید

 پشتیبانی هم سایت: 44978501 - 44965383 - (021)
 کارشناس فنی : ۰٩١٢۴٧٣٣٨۶٢

 info[at]hamsite.ir

 شنبه تا پنجشنبه: ٩:۰۰ - ١٧:٣۰

روش های پرداخت و مجوزها

logo-samandehi

عضویت در خبرنامه

با عضویت در خبرنامه هم سایت از تازه‌ترین مقالات و آخرین اخبار هم سایت مطلع باش
ایمیل:
ربات
کلیه حقوق این سایت متعلق به وبسایت هم سایت می باشد و استفاده از منابع این سایت تنها با ذکر منبع و لینک مستقیم بلامانع است.          طراحی سایت و سئو : هم سایت
1
شرکت هم سایت | توسعه کسب و کار اینترنتی شرکت هم سایت | توسعه کسب و کار اینترنتی